Me kõik saame globaalse soojenemise takistamisse oma panuse anda

Sinu sõidustiil mõjutab nii kütusekulu kui ka Su sõiduki poolt väljastatud heitgaaside hulka. Sõites nutikalt saad vähendada kütusekulu kuni 15% ja liiklusõnnetuste riski kuni 40%.

Mõned nõuanded, mida silmas pidada

Kõrge käik, madal kiirus

Kõige ökonoomsem ja keskkonnasäästlikum on sõita madalal kiirusel kõrge käiguga. Mida kiiremini sõidad, seda suurem on Su sõiduki õhutakistus ning seda suurem on kütusekulu ja CO2 heitkogus.

Ole ettenägelik

Iga kord, kui Sa pärast järsku peatumist uuesti kiirendad, kulutad Sa täiendavalt kütust ja paiskad õhku täiendava koguse CO2. Püüa hoida võimalikult ühtlast kiirust ning jälgi pidevalt ka seda, mis toimub liikluses 300–400 meetri Sinust eespool. Oma tegevust liikluses hoolikalt ette planeerides on Sul ka väiksem tõenäosus ummikutesse või niiöeda „karpi“ jääda.

Vähenda õhutakistust

Kas teadsid, et katuseraam ja jalgrattahoidik võivad suurendada kütusekulu rohkem kui 20%? Eemalda need kindlasti sõiduki küljest, kui Sa neid enam ei vaja. Suurel kiirusel sõites peaksid ka aknad kinni hoidma, sest see aitab vähendada õhutakistust ja seeläbi omakorda kütusekulu.

Kontrolli rehvirõhku

Kui rõhk rehvides on liiga madal, suurenevad nii hõõrdetakistus kui ka kütusekulu. Lisaks muudab madal rehvirõhk sõiduki ebastabiilsemaks ning halvendab sõiduomadusi. Hoides pidevalt rehvides õiget rõhku, vähendad hõõrdetakistust ja pikendad rehvide tööiga. Ära pumpa rehve liiga täis. Kõrge rehvirõhk halvendab sõiduki juhitavust ja mõjub halvasti rehvide vastupidavusele, äärmuslikul juhul võib rehv koguni lõhkeda. Uuri järele, milline on Sinu sõiduki rehvide korrektne siserõhk ja kontrolli rehvirõhku regulaarselt.

Kasuta kvaliteetset mootorikütust

Kvaliteetne kütus on hädavajalik selleks, et mootor korralikult töötaks. Kvaliteetsed kütused tagavad sõiduki tõrgeteta töö, puhastavad mootorit ning aitavad vähendada hoolduskulusid.

Ära vea kaasas tarbetuid asju

Hoia autos võimalikult vähe asju. Ära vea kaasas esemeid, mida Sa ei vaja. Kui Sa katuseraami või -boksi ei kasuta, siis eemalda see. Kõik pakid pakiruumis ja esemed tagaistmel suurendavad samuti kütusekulu.

Lülita välja lisaseadmed

Kliimaseade, võimas helisüsteem, tagaaknasoojendus ja sõiduki teised elektrilised süsteemid suurendavad kütusekulu. Lülita need seadmed võimaluse korral alati välja.

Jälgi hooldusintervalle

Kontrolli regulaarselt õlitaset ja lase oma sõidukit regulaarselt hooldada. Filtrite ja süüteküünalde õigeaegne vahetamine ning pidurite hooldamine vähendavad kütusekulu. Sõiduki heas sõidukorras hoidmine on ökonoomsuse saavutamise vältimatu eeltingimus.

Vali õige auto

Sõiduki kaal, õhutakistus ja mootori töömaht mõjutavad oluliselt nii kütusekulu kui ka heitgaaside hulka. Valides sobiva, Sinu tegelikele vajadustele vastava suuruse ja mootori töömahuga sõiduki, vähendad kütusekulu ja säästad keskkonda.

Soovid veel nõuandeid?

"Save more than fuel" on Euroopa naftatööstuse ja Euroopa Komisjoni koostööprojekt. Projekti kodulehelt leiad veel hulgaliselt kasulikke vihjeid ja nõuandeid.


Sule

Muuda keel